Articles Jak zwiększyć swoją produktywność o 100%: 10 praktycznych porad

Jak zwiększyć swoją produktywność o 100%: 10 praktycznych porad

Zespół Bitrix24
11 min
33
Zaktualizowano: 08 lipca 2024
Zespół Bitrix24
Zaktualizowano: 08 lipca 2024
Jak zwiększyć swoją produktywność o 100%: 10 praktycznych porad

Wszyscy znamy to uczucie: deadline goni, a my utknęliśmy w lawinie maili, spotkań i niekończących się zadań. Zastanawiasz się, jak inni osiągają tak wiele w tak krótkim czasie? Czy mają jakąś tajną broń, której Ty nie znasz?

Sekret tkwi w produktywności osobistej. To umiejętność efektywnego zarządzania swoim czasem, energią i zasobami, aby osiągnąć maksymalne rezultaty przy minimalnym wysiłku. Niestety, wielu z nas boryka się z niską produktywnością, co prowadzi do stresu, wypalenia zawodowego i poczucia frustracji.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmienić ten stan rzeczy. Wystarczy kilka nietypowych, ale sprawdzonych metod, które pomogą Ci podwoić swoją produktywność, a tym samym osiągnąć więcej w krótszym czasie.

Wypróbuj Bitrix24 za darmo i przekonaj się, jak łatwo możesz zorganizować swój czas.

Gotowy na prawdziwą rewolucję w swojej produktywności? Nie czekaj ani chwili dłużej! Dołącz do grona zadowolonych użytkowników Bitrix24 i odkryj, jak kompleksowe rozwiązanie może odmienić Twoje podejście do pracy.

WYPRÓBUJ BITRIX24 ZA DARMO

1. Pomodoro z ćwiczeniami

Technika Pomodoro to klasyka w dziedzinie zarządzania czasem, ale czy wiesz, że możesz ją ulepszyć, dodając element aktywności fizycznej? To połączenie nie tylko zwiększy Twoją produktywność, ale także poprawi zdrowie i samopoczucie.

Na czym polega Pomodoro?

Podstawowa zasada jest prosta: pracujesz przez 25 minut, a następnie robisz 5 minut przerwy. Po czterech takich cyklach robisz dłuższą przerwę, trwającą 15-20 minut.

Dlaczego warto dodać ruch?

Podczas intensywnej pracy umysłowej nasz mózg zużywa dużo energii. Krótkie przerwy pozwalają mu się zregenerować, ale jeśli spędzisz je na przeglądaniu mediów społecznościowych lub sprawdzaniu poczty, efekt będzie odwrotny do zamierzonego. Zamiast tego, wykorzystaj te 5 minut na krótką aktywność fizyczną.

Co mogę zrobić?

 • Wstań od biurka: nawet jeśli pracujesz zdalnie, wstań i przejdź się po pokoju.

 • Rozciągnij się: wykonaj kilka prostych ćwiczeń rozciągających, aby rozluźnić mięśnie.

 • Zrób kilka przysiadów lub pajacyków: to pobudzi krążenie i dostarczy więcej tlenu do mózgu.

 • Wyjdź na krótki spacer: jeśli masz taką możliwość, wyjdź na świeże powietrze i przejdź się dookoła budynku.

2. Zasada 2 minut

Czy Twoja lista zadań ciągnie się w nieskończoność? Czy masz wrażenie, że drobne obowiązki mnożą się jak króliki? Zasada 2 minut może stać się bronią w walce z tym chaosem.

Jak zwiększyć swoją produktywność o 100%: 10 praktycznych porad

Czym jest zasada 2 minut?

To prosta, ale genialna w swojej prostocie zasada: jeśli zadanie zajmie Ci mniej niż 2 minuty, wykonaj je od razu, zamiast odkładać na później. Może się to wydawać banalne, ale uwierz mi, ta mała zmiana może mieć ogromny wpływ na produktywność.

Co to daje?

 • Oszczędzanie czasu: wykonanie zadania od razu zajmuje mniej czasu niż jego odkładanie, a potem wracanie do niego. Pomyśl, ile czasu tracisz na zapamiętywanie co masz zrobić, notowanie, albo przypominanie o pominiętych drobnostkach.

 • Redukcja stresu: drobne rzeczy, choć z pozoru nieistotne, będą obciążać Twój umysł. Wykonanie ich od razu daje poczucie ulgi i kontroli.

 • Zapobieganie prokrastynacji: kiedy odkładasz drobne zadania, one kumulują się i tworzą przytłaczającą górę obowiązków. To z kolei prowadzi do prokrastynacji.

Nie wszystko da się zrobić w 2 minuty

Oczywiście, nie wszystkie zadania da się wykonać w 2 minuty. Ta zasada dotyczy tylko tych drobnych obowiązków, które często odkładamy na później, bo wydają się nieważne.

3. Przygotowanie przestrzeni na “flow”

W natłoku ciągłych powiadomień, informacji i innych rozpraszaczy, osiągnięcie stanu głębokiej koncentracji może wydawać się niemożliwe. Jednak to właśnie w tym stanie jesteśmy najbardziej kreatywni, produktywni i efektywni. Kluczem do odblokowania tego potencjału jest świadome przeznaczanie czasu na "flow".

Co to jest "flow"?

To określenie na stan pełnego skupienia na jednym, wymagającym zadaniu, bez żadnych rozpraszaczy. To czas, kiedy wyłączasz telefon, zamykasz skrzynkę mailową i odcinasz się od świata zewnętrznego, aby całkowicie zanurzyć się w pracy.

W czym pomaga ten stan?

 • Zwiększa produktywność: w stanie głębokiej koncentracji jesteś w stanie wykonać więcej pracy w krótszym czasie.

 • Poprawia jakość pracy: skupienie się na jednym zadaniu pozwala Ci wykonać je dokładniej i uniknąć błędów.

 • Zwiększa kreatywność: “flow” stymuluje kreatywność i pozwala na generowanie nowych pomysłów.

 • Mniejsze zmęczenie: paradoksalnie, intensywna praca w skupieniu może być mniej męcząca niż ciągłe przełączanie się między różnymi zadaniami.

Jak to zrobić w praktyce?

 1. Wyznacz czas: wyznacz w swoim kalendarzu konkretne bloki czasu na skupienie. Mogą to być dwie godziny rano, kiedy jesteś najbardziej wypoczęty, lub kilka godzin popołudniu, kiedy masz mniej spotkań i innych obowiązków.

 2. Stwórz odpowiednie warunki: wybierz miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Wyłącz telefon, zamknij zbędne karty w przeglądarce i usuń inne rozpraszacze.

 3. Zacznij od najważniejszego zadania: wybierz jedno, najważniejsze zadanie, na którym chcesz się skupić. Nie próbuj robić kilku rzeczy naraz, bo to tylko rozproszy Twoją uwagę.

 4. Skup się na procesie: nie myśl o tym, ile czasu zostało Ci do końca bloku, ani co będziesz robić potem. Skup się na wykonywaniu zadania krok po kroku.

 5. Rób przerwy: co 45-60 minut zrób krótką przerwę, aby wstać, rozprostować nogi i napić się wody.

Jak zwiększyć swoją produktywność o 100%: 10 praktycznych porad

4. Metoda "mise en place" w organizacji pracy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak szefowie kuchni potrafią przygotować skomplikowane dania w tak krótkim czasie? Ich sekret tkwi w metodzie "mise en place", co po francusku oznacza "wszystko na swoim miejscu". Ta sama zasada może zdziałać cuda w Twoim środowisku pracy, niezależnie od tego, czy jesteś kucharzem, grafikiem czy dyrektorem firmy.

Co to jest "mise en place"?

W kuchni "mise en place" oznacza dokładne przygotowanie wszystkich składników i narzędzi przed rozpoczęciem gotowania. Warzywa są pokrojone, przyprawy odmierzone, garnki i patelnie przygotowane. Dzięki temu szef kuchni może skupić się na samym procesie gotowania, bez konieczności biegania po kuchni i szukania potrzebnych rzeczy.

Jak to przenieść do biura?

 1. Zacznij od listy: zanim przystąpisz do zadania, stwórz listę wszystkiego, czego będziesz potrzebować. Mogą to być dokumenty, pliki, materiały biurowe, a nawet przekąski i napoje.

 2. Przygotuj wszystko: zbierz wszystkie potrzebne rzeczy i ułóż je w zasięgu ręki. Uporządkuj biurko, zamknij niepotrzebne karty w przeglądarce i wycisz telefon.

 3. Skup się na zadaniu: teraz, gdy wszystko jest gotowe, możesz całkowicie skupić się na wykonywaniu zadania. Nie będziesz tracić czasu na szukanie potrzebnych rzeczy ani rozpraszać się niepotrzebnymi bodźcami.

5. Zasada skalowania jakości

Czy zdarza Ci się spędzać godziny na dopieszczaniu projektu, który już dawno spełnia wszystkie wymagania? Czy masz tendencję do poprawiania maili po kilka razy, zanim je wyślesz? Jeśli tak, to prawdopodobnie jesteś perfekcjonistą. I choć dążenie do doskonałości jest cenne, to w nadmiarze może stać się przeszkodą w osiąganiu celów. 

Instrukcja:

 1. Zdefiniuj cel: zanim zaczniesz zadanie, jasno określ, co chcesz osiągnąć. Jaki jest minimalny poziom jakości, który musisz spełnić, aby osiągnąć cel?

 2. Ustal limit czasu: nie pozwól sobie na niekończące się poprawki. Ustal limit czasu na wykonanie zadania i trzymaj się go.

 3. Skup się na istocie: skoncentruj się na najważniejszych aspektach zadania, tych, które mają największy wpływ na wynik. Nie trać czasu na detale, które nie mają znaczenia.

 4. Naucz się odpuszczać: nie wszystko musi być idealne. Naucz się akceptować fakt, że czasem zrobienie czegoś wystarczająco, to najlepsze, co możesz zrobić.

6. Technika “białego szumu” lub muzyki binauralnej

Znalezienie spokoju i osiągnięcie skupienia może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście, istnieją dźwięki, które mogą Ci w tym pomóc. Techniki "białego szumu" i muzyki binauralnej to nietypowe, ale skuteczne narzędzia, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją produktywność.

Co to jest?

Biały szum to rodzaj dźwięku, który zawiera wszystkie częstotliwości słyszalne dla ludzkiego ucha w równym natężeniu. Przypomina on szum fal morskich, padającego deszczu czy szelestu liści.

Muzyka binauralna to specjalny rodzaj dźwięku, który wykorzystuje różnicę częstotliwości między dźwiękami słyszanymi w lewym i prawym uchu, aby wpłynąć na fale mózgowe.

Jak to działa?

Działają one na zasadzie maskowania dźwięków otoczenia. Dzięki temu Twój mózg może się wyciszyć i skupić na wykonywanym zadaniu. Dodatkowo, muzyka binauralna może wpływać na fale mózgowe, wprowadzając Cię w stan relaksu, skupienia lub kreatywności.

Jak zwiększyć swoją produktywność o 100%: 10 praktycznych porad

7. Wizualizacja sukcesu

Wizualizacje to narzędzie, które mogą pomóc Ci w pracy. Wyobrażając sobie siebie, jak osiągasz swoje cele, możesz zwiększyć swoją motywację, pewność siebie i koncentrację. To jak mentalna próba generalna, która przygotowuje Cię do prawdziwego występu.

Co to jest wizualizacja?

Wizualizacja to technika, która polega na tworzeniu w umyśle obrazów, dźwięków i uczuć związanych z pożądanym rezultatem. Możesz wyobrażać sobie siebie, jak wykonujesz zadanie, osiągasz cel, otrzymujesz nagrodę lub po prostu czujesz się szczęśliwy i spełniony.

Dlaczego działa?

 • Aktywacja mózgu: podczas wizualizacji Twój mózg aktywuje te same obszary, które byłyby aktywne podczas rzeczywistego działania. To tak, jakbyś trenował swój mózg do osiągnięcia sukcesu.

 • Zwiększenie motywacji: wizualizacja pozwala Ci poczuć radość i satysfakcję z osiągnięcia celu.

 • Poprawa koncentracji: skupienie się na obrazie celu pomaga Ci wyciszyć rozpraszacze i skupić się na tym, co ważne.

 • Zwiększenie pewności siebie: wizualizacja sukcesu pomaga Ci uwierzyć w swoje możliwości i pokonać lęk przed porażką.

8. Praca zgodna z chronotypem

Czy jesteś rannym ptaszkiem, sową, a może gdzieś pomiędzy? Nasze ciała mają naturalny rytm dobowy, zwany chronotypem. Wskazuje on, kiedy jesteśmy najbardziej produktywni i skoncentrowani. Zamiast walczyć z naturą, wykorzystaj ją na swoją korzyść! Eksperymentuj z różnymi porami dnia, aby odkryć, kiedy Twoja energia i kreatywność są na najwyższym poziomie.

Co to jest chronotyp?

Chronotyp to indywidualny wzorzec rytmu dobowego, który determinuje nasze preferencje dotyczące snu i aktywności w ciągu dnia. Wyróżniamy trzy podstawowe chronotypy:

 • Ranne ptaszki: wcześnie wstają, są najbardziej produktywne rano i mają tendencję do wcześniejszego chodzenia spać.

 • Sowy: późno chodzą spać, są najbardziej produktywne wieczorem i trudno im się rano obudzić.

 • Typy pośrednie: ich rytm dobowy plasuje się gdzieś pomiędzy rannymi ptaszkami a sowami.

Praca w zgodzie z naszym chronotypem pozwala nam wykorzystać nasze naturalne szczyty energetyczne i zwiększyć produktywność. Kiedy pracujemy wbrew naszemu rytmowi dobowemu, możemy odczuwać zmęczenie, spadek koncentracji i spadek motywacji.

9. Dzień bez spotkań

Spotkania są nieodłączną częścią życia biznesowego, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu spędzasz na nich każdego tygodnia? Według badań, przeciętny pracownik biurowy uczestniczy w 62 spotkaniach miesięcznie, co daje prawie 8 godzin tygodniowo! A to tylko oficjalne spotkania – nie licząc krótkich rozmów przy kawie, czy "przypadkowych" spotkań na korytarzu.

Jak to działa w praktyce?

 1. Wybierz dzień: najlepiej wybrać dzień, który jest dla Ciebie najmniej obciążony innymi obowiązkami.

 2. Poinformuj zespół: daj znać swojemu zespołowi i przełożonemu, że w dany dzień nie będziesz uczestniczyć w spotkaniach.

 3. Zaplanuj dzień: zastanów się, jakie zadania chcesz wykonać w dniu bez spotkań. Stwórz listę priorytetów i zaplanuj swój czas.

 4. Bądź konsekwentny: trzymaj się swojego planu i nie daj się skusić na spontaniczne spotkania.

10. Analiza i optymalizacja

W świecie biznesu nie ma miejsca na stagnację. Firmy, które nie ewoluują, nie dostosowują się do zmieniających się warunków, szybko zostają w tyle. To samo dotyczy Twojej produktywności. Nawet jeśli masz już wypracowane skuteczne metody pracy, zawsze jest miejsce na usprawnienia. Zawsze sprawdzaj:

 • Co działa dobrze?

 • Co można poprawić?

 • Jakie nowe metody warto wypróbować?

Jak najlepiej to zrobić?

 1. Przeanalizuj swój czas: spójrz na swój kalendarz i listę zadań z ostatniego tygodnia lub dwóch. Ile czasu poświęciłeś na poszczególne zadania? Czy były jakieś czynności, które zabierały Ci więcej czasu niż powinny?

 2. Oceń swoje narzędzia: czy korzystasz z odpowiednich narzędzi do pracy? Czy są jakieś nowe aplikacje lub programy, które mogłyby Ci pomóc?

 3. Sprawdź swoje nawyki: czy Twoje nawyki pracy sprzyjają produktywności? Czy są jakieś nawyki, które warto zmienić lub wyeliminować?

 4. Zbierz feedback: poproś o feedback od współpracowników lub przełożonego. Możesz dowiedzieć się, co robisz dobrze, a co możesz poprawić.

Podsumowanie

Produktywność to ciągłe odkrywanie swoich możliwości, eksperymentowanie z różnymi metodami i dostosowywanie ich do swoich indywidualnych potrzeb. Nie ma jednej uniwersalnej recepty na sukces, ale wierzę, że zaprezentowane w tym artykule techniki mogą stać się inspiracją i drogowskazem na Twojej drodze do zwiększenia produktywności. Pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja i otwartość na zmiany. Nie bój się wychodzić poza schematy i szukać rozwiązań, które najlepiej sprawdzą się dla Ciebie. W końcu, sukces w biznesie to nie tylko ciężka, ale także mądra praca.

Wypróbuj Bitrix24 za darmo i przekonaj się, jak łatwo możesz zorganizować swój czas.

Gotowy na prawdziwą rewolucję w swojej produktywności? Nie czekaj ani chwili dłużej! Dołącz do grona zadowolonych użytkowników Bitrix24 i odkryj, jak kompleksowe rozwiązanie może odmienić Twoje podejście do pracy.

WYPRÓBUJ BITRIX24 ZA DARMO

FAQ

Czy te metody naprawdę działają?

Tak! Każda z tych metod ma solidne podstawy naukowe lub jest poparta doświadczeniem wielu osób. Kluczem jest znalezienie tych, które najlepiej pasują do Twojego stylu pracy i osobowości.

Co jeśli nie widzę natychmiastowych rezultatów?

Zwiększenie produktywności to proces, a nie jednorazowe wydarzenie. Wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Nie zniechęcaj się, jeśli nie zobaczysz natychmiastowych rezultatów. Daj sobie czas na dostosowanie się do nowych metod i obserwuj, jak stopniowo wpływają na Twoją pracę.

Czy Bitrix24 jest odpowiedni dla mnie?

Bitrix24 to wszechstronna platforma, która oferuje narzędzia do zarządzania zadaniami, projektami, czasem i komunikacją. Jest idealna zarówno dla freelancerów, jak i zespołów. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi i szerokiemu zakresowi funkcji, Bitrix24 może pomóc Ci w organizacji pracy i zwiększeniu produktywności

Najpopularniejsze
Inspirujące pomysły na biznes w 2024 roku
26 pomysłów na rozpoczęcie małego biznesu
Najlepsze chatboty AI w 2023 roku
Czat AI – 5 najlepszych chatbotów dla biznesu
21 najlepszych alternatyw dla Kalendarza Google, które musisz wypróbować
Spis treści
1. Pomodoro z ćwiczeniami Na czym polega Pomodoro? Dlaczego warto dodać ruch? Co mogę zrobić? 2. Zasada 2 minut Czym jest zasada 2 minut? Co to daje? Nie wszystko da się zrobić w 2 minuty 3. Przygotowanie przestrzeni na “flow” Co to jest W czym pomaga ten stan? Jak to zrobić w praktyce? 4. Metoda Co to jest Jak to przenieść do biura? 5. Zasada skalowania jakości Instrukcja: 6. Technika “białego szumu” lub muzyki binauralnej Co to jest? Jak to działa? 7. Wizualizacja sukcesu Co to jest wizualizacja? Dlaczego działa? 8. Praca zgodna z chronotypem Co to jest chronotyp? 9. Dzień bez spotkań Jak to działa w praktyce? 10. Analiza i optymalizacja Jak najlepiej to zrobić? Podsumowanie FAQ
Może Ci się również spodobać
Blogi
Webinaria
Glosariusz

Free. Unlimited. Online.

Bitrix24 to miejsce, w którym każdy może komunikować się, współpracować przy zadaniach i projektach, zarządzać klientami i robić o wiele więcej.

Załóż konto
Może Ci się również spodobać
7 przydatnych funkcji systemów ATS
7 przydatnych funkcji systemów ATS
11 min
8 sposobów na zaimponowanie klientom w sezonie świątecznym
8 sposobów na zaimponowanie klientom w sezonie świątecznym
9 min
7 Zalet Mobilnego Oprogramowania do Zarządzania Zadaniami
7 Zalet Mobilnego Oprogramowania do Zarządzania Zadaniami
10 min